Tarihçe

1990 - 1991 akademik yılının başlarında bir grup iktisat öğrencisi, uzun yıllar boyunca topluluğun akademik danışmanlığını da yürütecek olan Prof. Dr. Ahmet Şahinöz’ün de desteğini alarak Hacettepe Üniversitesi Ekonomi Kulübü’nü kurma çalışmalarına başlamışlardır.

Bu yoğun çalışmalar 1991 yılında sonuca ulaşmış ve Hacettepe Üniversitesi Ekonomi Kulübü kurularak, üniversitedeki dağcılık, tiyatro, havacılık gibi belirli spor, sanat ve hobi alanlarının dışında; sosyal amaçlara yönelik ilk kulüp olma özeliğini kazanmıştır. Bu bağlamda yıllardır, üniversitemizdeki diğer sosyal amaçlı bölüm kulüplerinin kurulmasında da örnek teşkil ederek öncü ve yol gösterici olmuştur.

2002 yılında isim değişikliğine giderek Hacettepe Ekonomi Topluluğu adıyla çalışmalarına devam etme kararı alan topluluk, geride bırakılan yirmi yılı aşkın süre boyunca, her geçen yıl adım adım yükselerek; yılların getirdiği organizasyon kabiliyetiyle Hacettepe Üniversitesi’nin en köklü ve en aktif öğrenci organizasyonu olma özelliklerini hiçbir zaman kaybetmemiş, ciddi kurumsal kimliğiyle her zaman öne çıkmıştır.